11. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie w Krakowie
Fundacja Autonomia zaprasza nakrakowską edycję festiwalu WatchDOCS, która odbędzie się w dniach 18-21 października 2013. WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY!
W ramach projekcji i dyskusji podejmiemy m.in. takie tematy jak prawa reprodukcyjne i prawo do zdrowia (?Uwolnić poród", ?Jak przetrwać zarazę", ?Porządna dziewczyna"), blok poświęcony etycznym wymiarom konsumpcji i turystyki (?Biały Skarb: Zbieracze Soli Z Caqueny", ?Z kamerą wśród ludzi"), współczesnym torturom i ich związkom z łamaniem praw człowieka (?Czerwony Khmer i jego obrońca", ?Wyznania pod przymusem").
Oprócz projekcji odbędą się również wydarzenia towarzyszące: dyskusje z udziałem zaproszonych gości: Pawła Cywińskiego, dziennikarza, orientalisty, kulturoznawcy i podróżnika, Marii Humy, koordynatorki kampanii Kupuj Odpowiedzialnie realizowanej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Karoliny Więckiewicz, prawniczki Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, dr. Marcina Marcinko (Zakład Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ), dr. Piotra Łubińskiego (Katedra Edukacji o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego), dr Edyty Gawron (Kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ), warsztaty poświęcone świadomej konsumpcji i prawom człowieka.
Wydarzeniem zamykającym festiwal WATCH DOCS w Krakowie będzie projekcja filmu ?Ciągle wierzę" oraz spotkanie z jego główną bohaterką Ewą Hołuszko.
Program festiwalu WATCH DOCS 2013 w Krakowie
aktualny na 4.10.2013
18 października 2013 (piątek)
KINO AGRAFKA, UL. KROWODERSKA 8
19:00 Otwarcie festiwalu - Agata Teutsch, Magdalena Komisarz
Blok: Etyczny wymiar konsumpcji
19:15 Biały Skarb: Zbieracze Soli Z Caqueny
Niemcy, 2011, reż. Eva Katharina Bühler, czas: 52 min
Boliwijska wioska utrzymująca się z wydobycia soli na chwilę przed przybyciem buldożerów, wielkich korporacji i ?dóbr" cywilizacji. Film o tym, że nawet ekologiczne technologie mają swoje koszty społeczne i ...ekologiczne.
20:15 Z kamerą wśród ludzi
Holandia, 2011, reż. Ilja Kok & Willem Timmers, czas: 25 min
Dokument o zagrażającej tożsamości społeczności tradycyjnych współczesnej turystyce. Relacja popytu i podaży przekształca członków afrykańskiego plemienia w merkantylnie myślące podmioty przemysłu turystycznego. Plemię Mursi, znane zachodnim turystom głównie z kobiecych ozdób w postaci krążków umieszczanych w naciętej wardze, dąży do zwiększenia swojej turystycznej atrakcyjności. Członkowie plemienia odchodzą od zwyczajowych strojów i barw, czyniąc je bardziej ?egzotycznymi", aby naciągnąć ?białych" na większe kwoty za zdjęcia. W tej spirali oczekiwań, które obie strony wzajemnie na siebie projektują, jedni i drudzy tracą coś ze swej tożsamości, biorąc udział w starannie przygotowanym spektaklu.
20:45 Kupować/podróżować/mieszkać.. etycznie czyli jak?
Spotkanie dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości: Pawła Cywińskiego, dziennikarza, orientalisty, kulturoznawcy i podróżnika, oraz Marii Humy, koordynatorki kampanii Kupuj Odpowiedzialnie realizowanej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Prowadzenie: Agata Teutsch (Fundacja Autonomia)
19 października 2013 (sobota)
FUNDACJA AUTONOMIA, UL. KRAKOWSKA 19
11:00-14:00 Warsztaty świadomej konsumpcji i artrecyklingu
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WATCH DOCS
Jak nasze codzienne wybory wpływają na respektowanie praw człowieka?
Jak przeciwdziałać nierównościom gospodarczym i społecznym na świecie? Czy kupując drożej kupujemy etyczniej? Na warsztacie także część praktyczna: jak przerobić niepotrzebne odpady na biżuterię i przedmioty codziennego użytku.
Zapisy: [liczba miejsc ograniczona]
Prowadzenie: Magdalena Noszczyk, Polska Zielona Sieć
KINO AGRAFKA, UL. KROWODERSKA 8
Blok: Prawa reprodukcyjne/prawo do zdrowia
15:00 Jak przetrwać zarazę
USA, 2012, reż. David France, czas: 120 min
Tytułowa zaraza z filmu Davida France'a to oczywiście AIDS, którego rozprzestrzenianie się w latach 80. w USA przybrało rozmiary prawdziwej epidemii. Sytuacja pogarszała się błyskawicznie, ale rządzący Republikanie uważali, że epidemia AIDS to zasłużona kara dla wszystkich, którzy nie stosują się do boskich przykazań. Tymczasem z dnia na dzień przybywało kolejnych ?zadżumionych", dla których HIV oznaczał wyrok śmierci. Jednak skazani wcale nie zamierzali czekać na śmierć z założonymi rękami. W 1987 roku gejowscy aktywiści z Nowego Jorku powołali do życia ACT UP (AIDS Coalition To Unleash Power) - organizację, której działania po dziś dzień są bezprecedensowym wzorem obywatelskiego aktywizmu na najwyższym poziomie.
17:15 Uwolnić poród
Wielka Brytania 2012, reż. Toni Harman & Alex Wakeford, czas: 60 min
Z czyich rąk trzeba uwolnić poród? Twórcy filmu udowadniają, że akt narodzin został całkowicie zawłaszczony przez współczesną medycynę położniczą. Strach przed ewentualnymi komplikacjami podczas porodu, skutecznie podsycany przez lekarzy, doprowadził do dehumanizacji jednego z podstawowych procesów fizjologicznych. Pod pozorem bezpieczeństwa, kobiety na całym świecie zmuszane są do rodzenia w szpitalach, w których większość farmaceutycznych i chirurgicznych interwencji podczas porodów wykonywana jest dla korzyści finansowych lub wygody personelu medycznego.
18:30 Porządna dziewczyna
USA, 2011, reż. Ann Fessler, czas: 48 min
Dokument Ann Fessler odkrywa wstydliwą i nieznaną szerzej kartę z historii Stanów Zjednoczonych. W latach 50. i 60. XX wieku zajście w nieślubną ciążę skazywało na ostracyzm społeczny nie tylko kobietę, ale też jej najbliższą rodzinę. Miliony brzemiennych dziewczyn było wydalanych ze szkół, wyrzucanych z domów przez własnych rodziców i umieszczanych w specjalnych ośrodkach, gdzie - ukryte przed wzrokiem świata - czekały na poród. Po nim natychmiast odbierano im noworodki, które trafiały do sierocińców bądź rodzin zastępczych. Matkom zaś kazano trzymać całą sprawę w tajemnicy i zapomnieć, że kiedykolwiek nosiły w swoim łonie dziecko. Ale czy o czymś takim można zapomnieć?
19:15-20:00 Komentarz po filmie: Karolina Więckiewicz (prawniczka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, doktorantka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego).
20 października 2013 (niedziela)
KINO AGRAFKA, UL. KROWODERSKA 8
Blok: Tortury a prawa człowieka
13:00 Czerwony Khmer i jego obrońca
Francja, Kambodża, 2011, reż. Bernard Mangiante, czas: 90 min
Tytułowy Czerwony Khmer to Kang Guek Eav, dla partyjnych towarzyszy - Duch, w latach 1975 - 1979 nadzorca więzienia S21, które przeżyło zaledwie siedmiu spośród prawie 16 000 więźniów. Obrońców natomiast jest tak naprawdę dwóch i nie zawsze dobrze się rozumieją. Kar Savuth sam był niegdyś więźniem Czerwonych Khmerów. Teraz asystuje francuskiemu adwokatowi, François Roux, jednak w kluczowych momentach zaskakuje go posunięciami nie pasującymi do wspólnych uzgodnień. Właśnie zaskakujące zwroty i zmiany stanowisk wyznaczać będą dramaturgię międzynarodowego procesu, w którym Duch, jako wysoki funkcjonariusz byłego zbrodniczego reżimu, zasiada na ławie oskarżonych.
15:00 Wyznania pod przymusem
Wielka Brytania 2012, reż. Maziar Bahari, czas: 59 min
W 2009 roku Maziar Bahari został zatrzymany przez irański reżim i zmuszony torturami do publicznego wygłoszenia nieprawdziwego oświadczenie o swojej zdradzie i współpracy z obcym wywiadem. Miliony Irańczyków oglądają podobne telewizyjne przedstawienia od 30 lat - od czasu proklamowania Islamskiej Republiki. Niewielu chyba wierzy w wymuszone samokrytyki, jednak służby specjalne wciąż stosują ten sposób niszczenia opozycjonistów. Być może, tylko o niszczenie w istocie im chodzi.
16:00-17:00 Dyskusja po filmie: dr Marcin Marcinko (Zakład Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ, ekspert z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych) i dr Piotr Łubiński (Katedra Edukacji o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego, ekspert z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych).
JEWISH COMMUNITY CENTRE, UL. MIODOWA 24
18:00 Tonia i jej dzieci
Polska 2011, reż. Marcel Łoziński, czas: 55 min
Rok 1949. 11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: ?My jesteśmy dziećmi komunistów". Usłyszeli wrzask : ?Tylko żydokomunę nam tu przysyłają."
Rok 2011. Trzy osoby przy stole nad starymi zdjęciami, listami, protokołami przesłuchań i strzępami filmowych archiwaliów. Rodzeństwo Wera i Marcel, dzieci tytułowej Toni, i drugi Marcel, ich przyjaciel z dzieciństwa, reżyser. Historia Toni Lechtman i dzieciństwa jej syna i córki jest tu odkrywana i opowiadana przez nich samych tak naturalnie, jak może się to stać tylko w obliczu starego przyjaciela. I to przyjaciela szczególnego, takiego, którego własne dzieciństwo to bardzo podobna historia.
19:15 Wiera Gran
Polska 2011, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, czas: 67 min
Dokument to hołd oddany utalentowanej żydowskiej śpiewaczce, której karierę złamały oskarżenia o kolaborację. Kiedy wybuchła wojna, Wiera Gran miała 23 lata i była jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, znaną także z teatru, kina i radia. Po utworzeniu warszawskiego getta, występowała w słynnej kawiarni Sztuka, gdzie akompaniował jej m. in. Władysław Szpilman. Z tego okresu pochodzą oskarżenia o współpracę z gestapo, które będą prześladować ją już zawsze.
20:20 Komentarz po filmach: dr Edyta Gawron (Kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ)
21 października 2013 (poniedziałek)
KINO PAUZA, UL. FLORIAŃSKA 18/5, II PIĘTRO
19:00 Ciągle wierzę
Polska 2011, reż. Magdalena Mosiewicz, czas: 40 min
Magda Mosiewicz, opowiadając historię Ewy Hołuszko, nie musiała kreować metafory. Chciałoby się powiedzieć, że metafora tam po prostu była, tak silnie życiorys Ewy narzuca myśl o dwóch przemianach. O transformacji osoby i transformacji kraju. Pierwsza zresztą na najgłębszym poziomie to nie tyle przemiana, ile korekta - chirurgiczna korekta płci, bo Marek Hołuszko od zawsze wiedział, że jest kobietą. Teraz po prostu może być sobą. Społecznie jednak, to wielka zmiana, podobnie jak głęboko społecznie zmieniła się Polska po 1989 r. Marek o te zmiany walczył, był współtwórcą Solidarności, doradzał strajkom w placówkach podległych resortom siłowym, w stanie wojennym działał w konspiracji, aresztowany, w śledztwie nie sypnął nikogo z kolegów. Jakim domem jest teraz wolna Polska dla Ewy Hołuszko? I czy jest taką Polską, o jaką walczył Marek?
Ewa ciągle wierzy, że zmiany są możliwe, jeśli się o nie uparcie walczy. Trudno o bardziej wiarygodną rzeczniczkę tej wiary.
19:45 Spotkanie dyskusyjne z bohaterką filmu ?Ciągle wierzę" Ewą Hołuszko.
Prowadzenie: Magdalena Dropek, redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl.
20:30 Zakończenie festiwalu
Kontakt do koordynatorki lokalnej:
Magdalena Korona, Fundacja Autonomia; e-mail: , tel.: 608 073 914
www.autonomia.org.pl
? poprzednia strona |
wersja do wydruku |
wersja tekstowa (duże litery)