NIKT NIE RODZI SIĘ Z UPRZEDZENIAMI BezUprzedzen.org

FUNDACJA AUTONOMIA
KONSOLA
English
Pobieranie mówiącej przeglądarki internetowej
wersja tekstowa (duże litery)
. . . .
.
"Uczymy się być rasistami, to znaczy że możemy się również nauczyć
jak nimi nie być. Rasizm nie jest genetyczny. To wszystko kwestia władzy"
Jane Elliott
. .
. .

Kilka słów na początek

Z przykładami uprzedzeń, stereotypowego postrzegania i traktowania oraz dyskryminacji spotykamy się niestety na każdym kroku.
Mogą one przejawiać się w różnych formach, w różnej skali, być ukryte lub bardziej jawne. W skrajnych przypadkach dochodzi do przemocy i innych aktów agresji. Nawet najbardziej wydawałoby się ?błahe? przejawy uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji mogą i mają daleko idące konsekwencje. Częstość ich występowania, to że wychowujemy się w kulturze seksistowskiej, homofobicznej, ksenofobicznej, rasistowskiej, nie szanującej różnic i równości między ludźmi, piętnującej każdą Inność powoduje, że nie zwracamy na nie uwagi, jesteśmy na nie ślepi/e.

W niniejszym dziale chcemy pokazać przykłady, na które trafiamy w codziennym życiu: oglądając reklamy, chodząc po ulicach, robiąc zakupy, czytając podręczniki, ucząc się, pracując, oglądając plakaty, zbierając materiały do zajęć.

Chcemy zwrócić Waszą uwagę na to, jak często się z nimi spotykamy, jak działają na naszą podświadomość. Chcemy także sprowokować do działania ? reagowania na seksistowskie reklamy, pisania listów protestacyjnych, bojkotowania produktów (nie kupowania ich), organizowania akcji zmywania antysemickich napisów, organizowania kampanii, informowania odpowiednich instytucji i organizacji, w skrajnych przypadkach składania doniesień o popełnieniu przestępstwa i in.


? poprzednia strona |  wersja do wydruku |   wersja tekstowa (duże litery)

.
Kalendarium Praw Człowieka - edukacja i działanie ? dostępna wyłącznie w formacie PDF

Celem publikacji jest zainspirowanie do podejmowania działań przeciwko dyskryminacji i przemocy, na rzecz ochrony podstawowych praw człowieka.

 ?
Wyszukiwarka:

 
Web bezuprzedzen.org
.  
Zasubskrybuj nasz newsletter:

Program stworzony przez Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA

i kontynuowany przez Fundację Autonomia e-mail:

Informacje o prawach autorskich