Żydowska tarcza w obronie przed rasizmem
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP zaczął zbierać informacje o pogróżkach kierowanych pod adresem Żydów. ? Nigdy wcześniej polscy Żydzi nie byli zastraszani na taką skalę ? alarmują przedstawiciele związku.
Program o nazwie ?Magen? (hebr. tarcza) wdrożono przed miesiącem. ? To nasza reakcja na nagły wzrost liczby pogróżek i zaczepek wobec osób narodowości żydowskiej ? mówi koordynująca program Malka Kafka ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
? Choć akcja nie jest jeszcze właściwie rozpropagowana, na adres Związku trafia jedno zgłoszenie dziennie ? ujawnia.
Kim są poszkodowani? To głównie młodzi działacze żydowscy, których telefony i adresy e-mailowe krążą po internecie. Niektóre z nich znalazły się na stronach internetowych organizacji neofaszystowskiej Blood & Honour. Prowadzi ona akcję Red Watch, polegającą na upowszechnianiu wizerunków ?wrogów rasy?.
Wśród zastraszanych zdarzają się jednak i postaci pierwszoplanowe. Śmiercią grożono np. byłemu doradcy premiera Kazimierza Marcinkiewicza ds. międzynarodowych Ryszardowi Schnepfowi oraz jego żonie, dziennikarce telewizyjnych Wiadomości Dorocie Wysockiej. Kilka dni wcześniej jedna z amerykańskich gazet polonijnych zasugerowała, że Schnepf wspiera roszczenia żydowskie. ? Mam nadzieję, że te telefony miały charakter incydentalny i już się nie powtórzą ? mówi teraz Ryszard Schnepf w rozmowie z ŻW.
Policja na tropie
Co dzieje się ze zgłoszeniami, które trafiają na adres internetowy związku? ? Anonimowe zachowujemy w naszym archiwum w celach dokumentacyjnych. Te podpisane imieniem i nazwiskiem są przekazywane policji ? wyjaśnia Kafka.
? I bardzo dobrze ? komentuje rzecznik MSWiA Tomasz Skłodowski. ? Dotąd bowiem poszkodowani rzadko zgłaszali przypadki zastraszeń i policja nie mogła działać. Gdy tylko do ministra Dorna dotarły informacje o nasileniu się wystąpień antysemickich, wystosował do środowisk żydowskich list z prośbą, by sprawy pogróżek natychmiast zgłaszać do organów ścigania ? mówi.
Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, przyznaje, że list wicepremiera Dorna stanowił dodatkowy bodziec do wdrożenia programu ?Magen?.
? Przymierzaliśmy się do kwestii monitoringu działań antysemickich już wcześniej. Teraz uznaliśmy, że nie ma na co dłużej czekać ? wyjaśnia.
Aresztowania w toku
Odkąd do policji zaczęły docierać informacje o nasilający się incydentach antysemickich, ma ona pełne ręce roboty. ? Jak dotąd aresztowano dwie osoby, ośmiu postawiono zarzuty, kilkanaście kolejnych zatrzymano, uprzedzając o możliwości postawienia zarzutów. Wśród zatrzymanych są m.in. osoby związane z organizacją neofaszystowską Blood & Honour. Zabezpieczono też kilkanaście komputerów ? wylicza podinsp. Paweł Biedziak z Komendy Głównej Policji.
? W związku z narastającym antysemityzmem komendant główny policji Marek Bieńkowski powołał też specjalny zespół, koordynujący pracę komend wojewódzkich ? dodaje Paweł Biedziak.
Zdaniem Marcina Kornaka, przewodniczącego Stowarzyszenia Antyfaszystowskiego Nigdy Więcej, sprawy, którymi zajmuje się policja, to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. ? Obecnie do incydentu o charakterze rasistowskim dochodzi niemal codziennie. W ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy ok. 250 takich przypadków. Często inspirują je osoby związane z będącą obecnie u władzy Ligą Polskich Rodzin. To przerażające ? mówi Kornak.
Zajmie się tym komisja
Z problemu zdaje sobie sprawę poseł Eugeniusz Czykwin z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, przewodniczący Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. ? Tuż po wakacjach komisja spotka się, by omówić problem poszanowania praw mniejszości narodowych w Polsce. Konferencję na ten temat planuje też zorganizować pod koniec czerwca Rzecznik Praw Obywatelskich ? dodaje Czykwin.
Informacje o antysemickich incydentach można zgłaszać pod adresem .
WIKTOR FERFECKI
Życie Warszawy
http://zw.eo.pl/apps/tekst.jsp?place=zw_list_articles&news_id=89366
|
|
|